Ферми металеві

Металеві ферми почали застосовуватися в XIX столітті при будівництві залізничних мостів. Сенс цієї ажурною металевої конструкції полягає в заміні одного великого конструктивного елементу безліччю дрібних, об’єднаних в просторову структуру таких же розмірів. При цьому, ферма в цілому сприймає изгибающие навантаження, але для кожного елемента вони перетворюються в зусилля стиснення або розтягування.

Будівельні металеві ферми

металеві розбірні ферми

Будь-подовжений предмет міцніше в поздовжньому напрямку, ніж на вигин. Наприклад, зламати олівець навпіл легко, проте розірвати його або стиснути вздовж до руйнування людина не здатна. Цей принцип і використовується в фермах, що дозволяє перекривати великі прольоти легкими конструкціями і суттєво економити матеріал. Важлива перевага ферми – вона замикає все навантаження всередині свого контуру і не передає на опори розпирає або стискає зусилля.

Металеві ферми – конструкція

будівництво ферми Київ

В принципі будь-яка ферма використовує в якості елементарної складової трикутники – найміцнішу фігуру. У пошуках шляхів вирішення різноманітних завдань і поліпшення властивостей конструкцій, розробники прийшли до декількох основних видів ферм.

Головна відмінність полягає в тому, що ферма металева буває з плоскими гратами або просторова. Перші сприймають навантаження тільки в одній площині, другі – в будь-якому напрямку.

За загальною геометрії конструкції розрізняють наступні типи ферм:

  • сегментна – верхній контур являє собою частину кола;
  • трикутна – застосовується для влаштування двосхилих або односхилих дахів з плоскими схилами;
  • трапецеїдальних – схожа на трикутну з обрізаними торцями, такі металеві ферми для даху припускають двускатную покрівлю з невеликою вертикальною частиною покритої покрівельним матеріалом;
  • паралельна – коли верхнє і нижнє обриси паралельні, можливо пристрій плоского даху;
  • полигональная – верхній край утворюється чотирма і більше лініями, подібно мансардного даху.

Грати всередині ферми можуть утворювати різний конструктивний малюнок: ромбічний, трикутний, співпрацівники, напіврозкісних, шпленгерний, перехресний.

Будівельні ферми для даху

Елементарні частини ферми виготовляються з сортового металопрокату різних, в тому числі і замкнутих профілів. Між собою вони скріплюються за допомогою зварювання, болтових з’єднань або заклепок.

Довжина конструкції зазвичай кратна 3-м метрам, стандартом є металеві ферми прольотом 12м, 18м, 24м, 30м і 36м

Проектування металевих ферм

Проектування ферм – багатофакторна інженерне завдання, яку здатний виконати тільки спеціально навчений досвідчений розробник. Існують будівельні норми, які засновані на наукових знаннях і жорстко регламентують всі дії фахівців, вживані матеріали і конструктивні рішення. Тільки такий підхід забезпечує безпеку цих складних конструкцій. Комп’ютерні розрахунки і моделювання допомагають прискорити процес, але відповідає за внесення повних і коректних вихідних даних як і раніше людина.

Виготовлення ферм металевих

Виготовлення ферми починається з виготовлення її елементів в суворій відповідності з деталізованими кресленнями. Збірку частково або повністю здійснює завод металоконструкцій, частина робіт може проводитися на місці монтажу. У другому випадку конструктивно і організаційно забезпечується неможливість з’єднання деталей конструкції з порушенням проектних параметрів.

Посилення металевих ферм

Посилення металевих ферм може знадобитися при помилках в їх проектуванні або установці, перевищенні розрахункових навантажень, внаслідок корозії, втоми металу виявляється у вигляді деформацій або тріщин.

В цьому випадку кваліфіковані фахівці проводять перевірку стану металоконструкцій, оцінку ризиків і заходів, необхідних для їх усунення. Збільшення міцності проводиться за допомогою установки накладок на локальні дефекти, посилення металевих профілів, установки додаткових опор. і доповнення ферми новими просторовими елементами. Радикально металеві ферми можуть бути посилені шляхом приєднання додаткових просторових силових конструкцій.