Газове різання металу
Тонкий лист металу в принципі можна розрізати спеціальними ножицями, але це буде дуже складно, якщо він має значну товщину. Інженери протягом декількох десятиліть намагалися найрізноманітніші способи і технології, що дозволяють різати листовий метал. І прийшли до висновку, що метод газового різання металу дає найякісніший результат з прорізом мінімальної товщини.
Розігрітий газ сильніше стали
Якщо поглянути з боку, як відбувається різка металу за допомогою спрямованої струменя палаючого газу, все може здатися простим і нехитрим процесом. Газовий різак рухається по лінії зрізу, попутно розплавлюючи і спалюючи тонку лінію заліза. Кінцевий результат може похвалитися чистотою зрізу і швидкістю виконаної роботи. Але, на практиці, перед тим як приступити до різання, необхідно дуже точно розрахувати суміш газу, виходячи з товщини сплаву і його хімічного складу.
Газове різання використовується однаково добре в чорній і кольоровій металургії. Знайшла широке застосування в будівництві судів, найрізноманітніших промислових машин, в будівельній сфері. Вона настільки універсальна і практична, що складно уявити сучасні досягнення людства, без її посильної праці.
Види різання металу газом
Як газової суміші для різання металу вибирають кисень. Ділять процес на два окремі види: поверхневий і розділовий тип. Перший тип застосовується, коли в листі або в будь-який інший заготівлі зі сталі необхідно виконати отвори або канавки. Розділовий спосіб дозволяє отримати дві половинки єдиного цілого. Не тільки при лінійному зрізі, але і в разі фігурного різання. Дуже часто, поверхневу порізку використовують для створення естетично привабливою зовнішньої сторони вироби з металу. Коли з його поверхні видаляють всі непотрібні металеві елементи, які використовуються раніше для монтажу або фіксації в процесі складання.
Але, кисневе різання не завжди є панацеєю. Якщо в сплаві вміст вуглецю не перевищує 0,3%, кисень прекрасно працює як розділяє газ. Різка утруднена, якщо зміст карбону знаходиться в межах 0,3-0,7% від загальної маси. Фахівці вибирають киснево-флюсових різання, якщо в заготівлі з металу міститься 1% і більше вуглецю. Додавання спеціального флюсу допомагає впоратися з такими важкими для газового різання заготовками. Його також використовують, якщо потрібно справитися з такими кольоровими металами: латунь, мідь або бронза. Єдиним винятком, з яким газовий різак впоратися не може – це алюміній.
Переваги різання газом
Якщо на підприємстві є газозварювання, це обладнання прекрасно підходить для різання металу. Необхідно тільки купити спеціальну головку, яка формує тонку спрямований струмінь ріжучого газу. Далі необхідно підібрати відповідну газокиснева суміш. Вона дозволить домогтися ідеального розкрою металу, навіть якщо його товщина буде перевищувати 100 мм. Але, і звичайний листовий метал буде розрізано без дефектів, при правильному виборі газової суміші.
Заради справедливості варто згадати і інші типи різання: плазмова, лазерна різка та гільйотина оброблення. Але, якщо вам необхідний ідеально рівний край без загартованої кромки, газове різання буде оптимальним вибором. Стандартна ширина різу, незалежно від товщини заготовки, становить 2-2,5 мм. До інших достоїнств технології варто віднести наступні факти:
- немає необхідності додатково обробляти кромку зрізу;
- розкрій можна здійснювати як під прямим, так і під будь-яким іншим кутом щодо заготовки;
- одна з найнижчих по вартості послуг;
- товщина металу практично не грає роль.