Стропильные фермы

Матеріали і конструкція кроквяної ферми

Кроквяні ферми

Кроквяні ферми – жорстка конструкція, основне призначення якої розподіл навантаження всіх верств даху на стіни і фундамент будівлі. Крім розподілу навантажень роль ферми в забезпеченні стійкості самого даху при впливі зовнішнього впливу навколишнього середовища, снігу або вітру.

Сировина для виготовлення кроквяних ферм може бути 2-х видів:

  1. Деревина . Використовується брус, колоди або дошки. Під час монтажу ферми з бруса і колод застосовується метод врубки. А при влаштуванні каркаса з дощок кріпильними елементами є метизні вироби, цвяхи або болти. Кроквяні ферми з деревини найчастіше монтуються при малоповерховому будівництві. Гідність таких конструкцій наступні:

    • екологічність;
    • легкість виготовлення та монтажних робіт;
    • незначну вагу;
    • довготривала експлуатація, за умови правильної обробки деревини антисептиками і вогнетривкими засобами.
  2. Метал . Для пристрою таких стропильних ферм підвищеної жорсткості застосовують швелер та сталевий куточок в якості з’єднувального елемента. Металеві кроквяні ферми монтуються при будівництві будівель великих площ, з прогонами більше 10 м. Незважаючи на очевидні плюси у вигляді високої міцності і довговічності, металеві ферми мають ряд недоліків – це висока вартість, важка вага і схильність до деформації від високих температур.

Часто при будівництві будівель монтуються суміщені конструкції з дерева і металу. Що економить час при монтажі складних покрівель.

Основні елементи кроквяної ферми.

Для стійкої і надійної конструкції даху важливо якісне виконання всіх основних елементів ферми. До її складу входять:

  • крокви: висячі – монтуються без опор і фіксуються по периметру будівлі і наслонние – є внутрішні опори і безліч точок кріплення);
  • коньковие прогони – це горизонтально розташована балка, яка служить опорою для другорядних елементів ферми;
  • мауерлат. Нижня опора для крокв у вигляді колоди встановленого на зовнішніх стінах по периметру будівлі;
  • діагональні зв’язку і розкоси – допоміжні і пов’язані між собою елементи ферми, розташовані по діагоналі один до одного для надання додаткової жорсткості і стійкості всієї конструкції.

Схеми стропильних ферм і особливості їх конструкцій.

Основними факторами при виборі схеми монтажу ферми є:

  • ухил даху;
  • модель з’єднання елементів конструкції;
  • тип майбутнього покрівельного покриття;
  • присутність або відсутність перекриття.

Крім того, при визначенні схеми важливо враховувати всі види навантажень на майбутнє будова. Такі як: вага всієї дахової конструкції, висоту будівлі, сейсмічні умови і тимчасовий вплив опадів або снігового покриву.

Для м’якого покриття покрівлі з рулонних і наплавляються матеріалів фахівці віддають перевагу прямокутної або трапецієподібної конструкції ферми, а для даху з важким покриттям або похилими гранями практичніше вибрати трикутний формат.

Висоту кроквяної ферми визначають за формулами:

  • для трикутної – 1/5 * l;
  • для прямокутної – 1/6 * l, де l це протяжність прольоту.

Трикутну схему крокв зводять зазвичай при будівництві житлових будинків не великих габаритів. Щоб була можливість пристрою двосхилих і односхилих дахів.

Так само при виборі схеми необхідно враховувати внутрішнє розташування приміщень будівлі і наявність додаткових перегородок і стін. Найпростіша схема кроквяної ферми монтується якщо опорою є тільки зовнішні стіни, і проліт становить не більше 6 м.

Для установки кроквяних ферм в даний час може знадобитися значно менше часу. За рахунок виготовлення готових конструкцій на виробництві за допомогою спеціального обладнання і поставляються на будівельний майданчик в готовому вигляді . Крім повного складання в заводських умовах кроквяні ферми проходять ще й необхідну обробку антикорозійними і вогнетривкими складами.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: