Раскрой листовых материалов

Розкрій листових матеріалів

Що таке розкрій листових матеріалів

Розкрієм листових матеріалів називають розкрій вихідного листа для створення заготовок з метою подальшого використання. Для того щоб оптимізувати використання вихідного матеріалу, створюється карта розкрою. Це допомагає зменшити кількість відходів, спростити роботу і виключити помилки за рахунок планування. Так як карта розкрою це масштабувати креслення на якому вказуються деталі і їх розміри.

Види розкрою матеріалу

В основному виділяють два види розкрою індивідуальний і змішаний. Змішаний спосіб більш економний, що є його головним плюсом. При його використанні площа вихідного листа використовується по максимуму. Деталі виготовляються можливо навіть для кількох виробів і відходів залишається не так багато.

У свою чергу індивідуальний розкрій використовують для виготовлення лише однієї деталі. Що, природно, не сприяє економному витраті матеріалу, так як решту відправляють в утиль. Варто помітити що даний спосіб використовується не так часто.

Способи розкрою

Зазвичай використовуються для подальшої обробки формами листового матеріалу вважається лист, смуга, пластина, рулон, стрічка. До способів розкрою, які використовуються з матеріалами листового формату відносять різання:

В механічної різанні йдуть в хід різні ножиці й гільйотини, так само з розвитком технологій частіше використовуються високопродуктивні преси. Об’ємні ж матеріали обробляються за допомогою абразивних і зуборізних пив.

Лазерний розкрій являє собою технологію різання лазерним променем високої потужності. Луч, керований, в основному, за допомогою комп’ютера, за рахунок сильної концентрації енергії ріже метали незалежно від їх міцності. При лазерному розкрої можна отримати незначні розрізи. Його особливістю є відсутність механічного тиску на заготовку, за рахунок цього створюються незначні деформації, як тимчасові в процесі розкрою, так і залишкові після охолодження. У зв’язку з цим, використання різання навіть з м’якими і не міцними матеріалами дозволяє досить точний розкрій.

Лазерна обробка заготовок найчастіше більш вигідна, її перевагами можна вважати:

  • відсутність механічного впливу, що дозволяє обробляти матеріали, які при контакті легко деформуються;
  • можна обробляти і тверді метали;
  • тонколистовая сталь обробляється досить швидко;
  • коли потрібно виготовити невелику партію деталей, вигідніше використовувати саме цей спосіб, щоб не робити для цього спеціальні дорогі прес-форми або форми для лиття;
  • для проведення розкрою за допомогою автоматики достатньо лише завантажити креслення.

Лазерному розкрию під силу буде будь-яка сталь, кольорові метали. Матеріали з низькою теплопровідністю використовувати в обробці набагато краще, так як лазерний промінь контактує з меншим обсягом матеріалу і не деформує деталь. Якщо ж брати заготовку з теплопровідного матеріалу, то на деталі може з’явиться грат за рахунок температури. З цієї ж причини даний спосіб краще використовувати для листів тонких або середніх по товщині.

Плазмовий розкрій – це вид обробки матеріалу в якому в ролі заміни механічного впливає леза, приходить плазмовий струмінь. Плазма є четвертим станом речовини, коли речовина переходить з стану газу, воно іонізується і стає електропровідним, тобто перетворюється в плазму. Верстат для плазмового розкрою використовує електропровідний газ для передачі енергії від джерела живлення до будь-якого металу-провідника, що забезпечує точну і швидку різку.

Перевагами плазмової різки можемо вважати те що:

  • обробляються всі метали, як м’які так і тверді;
  • незначний нагрів оброблюваного матеріалу в місці розрізу, виключає теплову деформацію;
  • поверхню розкрою без грата;
  • безпеку процесу;
  • за допомогою автоматики можлива складна вирізка фігур з мінімальними похибками;
  • використовується не тільки з металами.

Порівняння лазерної та плазмової різки

Розкрій за допомогою лазера відрізняється крайками точних розмірів, в той же час вони більш вузькі і якісні. У порівнянні з плазмовим різанням вони більш перпендикулярно рівні. У свою чергу плазмова різка відрізняється тим, що використовується для більшої кількості найменувань матеріалів, навіть при значній ширині заготовки. Перевагою плазмової різки також є якість, швидкість різу, відсутність грата на заготівлі. Виходячи з цього можемо зробити висновок що плазмовий розкрій переважно використовувати в роботі з металами великий і середньої товщини, тоді як лазерний вигідніше для отримання складних за формою деталей або заготовок невеликої товщини.

Метал Монтаж Сервіс виготовлення і монтаж металоконструкцій , лазерна різка металу , токарно-фрезерні роботи

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: